Dlaczego warto:
Komory laminarne jako urządzenia do zapewnienia najwyższej klasy czystości – “A” wymagają cyklicznych, specjalistycznych badań dla udowodnienia ich stałej gotowości do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń.
Wraz z zanieczyszczeniami usuwane są pyły, bakterie, wirusy i grzyby. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy z danym materiałem, czystością próbki lub gotowego produktu.
Potrzeba badań:
Jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do tzw. „przecieku” filtru, m.in. zmiana docisku uszczelki, uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez użytkownika lub czynniki zewnętrzne. Norma PN-EN IS 14644-2:2005 część 2 określa maksymalny czas pomiędzy pomiarami na 24 miesiące.
Taki też okres przyjmujemy dla nowo-instalowanych filtrów, kolejne badania należy wykonywać częściej – co 12 miesięcy. Jest to konieczne, aby wykazać, iż pomimo zanieczyszczenia filtr posiada dalszą zdolność do zapewnienia wymaganej klasy czystości.
Zakres pomiarów:
Głównymi parametrami sprawdzanymi podczas pomiarów są:
- prędkość przepływu powietrza
- ilość cząstek danej wielkości (od 0,3 µm do 5 µm) w m3 powietrza
Wykonujemy także badania:
- integralności filtrów HEPA / ULPA
- skuteczności filtracji
- szczelności posadowienia filtra
- test dymny
Dodatkowo przeprowadza się badanie wilgotności względnej oraz temperatury.
Filtry:
Filtry HEPA i ULPA – wysoko skuteczne filtry powietrza produkowane są i klasyfikowane wg Normy EN 1822. Badane są i klasyfikowane na podstawie sprawdzenia skuteczności całkowitej (dla filtra H14 jest to 99,995 %) oraz miejscowej (dla H14 99,75 %) dla cząstek najbardziej przenikających (MPPS). Produkowane przez nas filtry sprawdzane są w przyzakładowym laboratorium badawczym działającym zgodnie z normą ISO 17025.